Rychlý přehled

Zplihlé vlasy? Jak na objem vlasů přírodní cestou

Obsah článku

Zplihlé vlasy, jemné vlasy bez objemu, jemné a řídké vlasy – to je v našich zeměpisných šířkách asi nejčastější vlasová “diagnóza”. Díky tomu se taky internet různými babskými tipy a recepty, jak zvětšit objem vlasů, jen hemží.

Jenže čemu z toho věřit, a co jsou jen všelidové pověry?

Dala jsem si tu práci, prostudovala různé zdroje a sepsala pro vás tenhle detailní článek, kde najdete všechny tipy a doporučení pro zplihlé vlasy na jednom místě.

A protože jsem sama majitelkou jemných vlasů bez objemu a vyzkoušela jsem už ledacos, podělím se s vámi i o své osobní zkušenosti a tipy, co funguje a co ne.

Jemné vlasy bez objemu

Jemné vlasy bez objemu

Od malička mě všichni krmili fámou, že mám “málo vlasů” a maminka mi láskyplně přezdívala Rákosníček

Mimochodem, spočítali jste někdy, kolik chlupů má na hlavě Rákosníček?
Ne?
Tak já vám to povím.
Přesně sedm!

Jenže když jsem vyrostla a našla si šikovnou kadeřnici, zjistila jsem, že pravda je trochu jinde. Nemám málo vlasů. Mám jich naopak poměrně dost, ale jsou extrémně jemné.

Jemné vlasy mají menší průměr, a v důsledku toho i menší objem. Působí trochu jako dětské. Víc elektrizují, proto jsou taky víc “připlácnuté k hlavě”, což dělá dojem slabých a někdy až zplihlých vlasů.

Jemné vlasy jsou slabší a méně odolné vůči vnějším vlivům, takže se mnohem snáz poškodí. Častými neduhy jemných a zplihlých vlasů jsou třepení, lámání, křehkost. Jak už jsem se zmínila, taky víc elektrizují a rády se mastí (čímž ještě víc plihnou a ztrácejí na objemu).

Prostě začarovaný kruh, co si budeme povídat.

Jak na zplihlé vlasy

V době, kdy jsem měla dlouhé vlasy, to většinou vyřešil culík nebo drdol – ale on ani ten culík na zplihlých vlasech nevypadá bůhvíjak sexy… Navíc většina gumiček vlasům taky zrovna moc neprospívá – zbytečně vlasy namáhají a ničí.

Obecně platí, že jemné vlasy potřebují víc péče. My jemnovlásky zkrátka nemáme to štěstí, že “vstanu a jdu”. Pokud nechceme vypadat jako divoženky z pralesa, musíme strávit před zrcadlem o nějakou tu minutu navíc, vyzbrojit se trpělivostí a o své vlasy se důsledně starat.

V tomto článku si postupně projdeme všechny klíčové oblasti péče o vlasy a řekneme si, jak správně postupovat, na co si dát pozor a jakých chyb se vyvarovat:

  • Probereme střihy a účesy vhodné pro jemné vlasy
  • Jak na mytí jemných vlasů
  • Úprava a styling jemných vlasů
  • Přípravky pro jemné vlasy a jaký složkám se vyhnout
  • Potraviny pro zdravé a silné vlasy
  • Podělím se s vámi o další tipy, doporučení a osobní zkušenosti

Tak, jde se na to!

Jak na objem vlasů

🌻 TIP: Přečtěte si recenzi 7 nejlepších přírodních šamponů.

Jemné vlasy – příčina

Za naše jemné a mnohdy až zplihlé vlasy může zpravidla genetika. Ale svou roli tu sehrává samozřejmě i pestrá a vyvážená strava, životní styl a věk.

Možná už jste slyšeli, že za jemnými až řídnoucími vlasy často stojí stres, užívané léky nebo hormonální nerovnováha. Ale asi vás překvapí, že svůj vliv na kvalitu a sílu vlasů má i délka a kvalita našeho spánku.

Některé z výše uvedených příčin dokážeme celkem snadno ovlivnit – třeba odložit knížku nebo vypnout seriál o hodinu dřív a jít se pořádně vyspat. Nebo si trochu poštelovat jídelníček a zařadit do něj víc kvalitních bílkovin a ořechů. (Které potraviny příznivě ovlivňují kvalitu vlasů jsem sepsala o něco níže.)

Jiné faktory, jako je právě genetika nebo věk, ale ovlivnit neumíme, a tady musí nastoupit na scénu kvalitní péče. Když se o svoje vlasy budeme hezky starat, můžeme tím výrazně podpořit a zlepšit jejich zdraví i vzhled.

Střih pro jemné vlasy

Na prvním místě je třeba zvolit správný střih a účes. Bez kvalitně provedeného střihu, který vlasy odlehčí, se můžete třeba věšet hlavou dolů, ale větší objem tím nevykouzlíte.

Obecně platí, že pro jemné vlasy se víc hodí účesy z kratších či polodlouhých vlasů. Vlasy by měly být zlehka sestříhané, zejména v horní části. Každá vrstva vlasů tak podpoří tu další nad ní, čímž vzniká efekt mnohem většího objemu.

Ovšem pozor – nebavíme se o vlasech sestříhaných v několika poschodích. Tím naopak dochází ke ztenčení kštice a zmenšení objemu. Tento postup se s úspěchem používá pro odlehčení příliš hustých nepoddajných vlasů (což rozhodně není náš případ).

Co se konkrétních střihů pro jemné vlasy týče – ideální je klasika: mikádo s délkou vlasů cca po bradu nebo tzv. bob. Je to ale samozřejmě individuální a kromě typu vlasů hraje svou roli i tvar obličeje, a proto je nejlepší poradit se s odborníkem.

Vaše kadeřnice by měla (nebo kadeřník měl :)) přesně vědět, jaký střih vám na podporu objemu doporučit. A jestli neví, nebo nejste spokojení, prostě změňte kadeřníka.

Nehodláte se vzdát svých dlouhých vlasů ani v zájmu zvětšení objemu? Vyberte spolu s kadeřníkem účes, který vlasy rozpohybuje a dodá jim živost. Jednou za 6 týdnů si nechte zastřihnout konečky – opravdu stačí jen pár milimetrů.

Tento postup vlasy osvěží a odlehčí a největší efekt z něj pocítí zejména majitelky vlnitých vlasů.

Jemné vlasy střih

Účesy pro jemné vlasy

Někteří kadeřníci tvrdí, že tajemství velkého objemu se neskrývá ani tolik ve střihu, jako spíš ve správné úpravě vlasů. Pro jemné vlasy bez objemu se doporučují následující účesy:

  • různé druhy “rozcuchu” převážně z kratších vlasů
  • bob, patka
  • mikádo s ofinou, na temeni objem podpořte natáčkami nebo foukací kulmou
  • krátký střih s ofinou a vystříhanými vlasy na zadní straně a za ušima (i tady možno podpořit vlasy na temeni pro extra objem)
  • vyhněte se rovné pěšince uprostřed hlavy a rozdělte vlasy spíš ledabyle cik-cak.

Osobně jsem se s natáčkami nikdy nenaučila pracovat, ale pokud je chcete vyzkoušet, nejlepší jsou prý ty se suchým zipem z běžné drogerie.

Vyzkoušejte a dejte vědět. 🙂

Účesy pro jemné vlasy – inspirace

🌻 TIP: Přečtěte si recenzi na přírodní vitamíny na vlasy a Kolagen od značky Natural Protein

Zásady mytí pro jemné vlasy

Vhodná péče o jemné a zplihlé vlasy začíná hned u jejich mytí – a zdaleka tu nejde jen o výběr těch správných přípravků. Pokud máte pocit, že přece stačí jen sáhnout po lahvičce s nápisem “šampon pro jemné vlasy”, pak dovolte, abych vás obrátila na pravou víru.

Důležitá je samozřejmě i volba vhodných přípravků, které vlasy nezatěžují, ale naopak podpoří jejich přirozenou vzdušnost a “nafouknou” objem. 

Pokud vás zajímají tipy na konkrétní šampony a kondicionéry pro jemné vlasy, hned za chvilku se na ně podíváme podrobněji.

Nejdřív se ale zastavíme u samotného postupu mytí jemných vlasů a řekneme si, jak na to a čeho se vyvarovat.

  • Vlasy vždy umývejte ve dvou krocích, tzn. proces šamponování jednou zopakujte, aby se důkladně vymyly všechny zbytky nečistot a stylingových přípravků. Ty mají totiž tendenci vlasy zbytečně zatěžovat a taky rychleji mastit.

  • Šamponu pro jemné vlasy používejte raději méně než více. Napoprvé ani není třeba, aby vyloženě napěnil, stačí, že z vlasů odstraní ty největší nečistoty. Při druhém šamponování už je fajn, když se vytvoří hezká pěna, ale taky vám v tomto kroku bude stačit poloviční množství šamponu

🌻 TIP: Přečtěte si také recenzi 7 nejlepších přírodních šamponů, které jsem pro vás osobně otestovala.

  • Šampon nanášejte jen ke kořínkům, ne do délek. Ty se umyjí přirozeně tím, že po nich šampon stéká. Při mytí masírujte pokožku hlavy, ale samotné vlasy už nedrhněte, zbytečně byste je tím namáhali a oslabovali.

  • Navzdory zásadám o šetření vodou šampon z vlasů opravdu důkladně vypláchněte. Zbytky šamponu vlasy zatíží a rychleji zmastí, nebo v některých případech naopak nezdravě vysušují a dráždí pokožku hlavy.

  • Na mytí používejte příjemně vlažnou, ale ne horkou vodu. Horká voda podporuje maštění a tím i efekt zplihlých vlasů. Na závěr vlasy opláchněte studenou vodou pro extra lesk jako blesk.

  • Kondicionéru používejte jen jako šafránu – a pouze do délek, nikdy ho nenanášejte přímo k hlavě. Opět platí, že pokožku hlavy zbytečně zatěžuje a ta má tendenci se více mastit. Já osobně mám skvělou zkušenost s lehkým kondicionérem ve spreji

  • Někteří kadeřníci a vlasoví specialisté doporučují obrácený postup mytí vlasů. To znamená, že na suché vlasy nejdřív nanesete kondicionér nebo masku a necháte působit. Potom teprve vše umyjete šamponem. Tímto způsobem údajně dostanete kondicionér z vlasů lépe, a vlasy pak nejsou tolik zatížené.

  • Po mytí se doporučuje vlasy zbytečně nedrhnout a neždímat, jen je jemně vymačkat, zabalit do ručníku a nechat lehce proschnout. Ručník můžete po chvíli otočit a vlasy znovu zabalit suchou stranou, dokud se z nich neodsaje přebytečná voda.

Mytí jemných vlasů

Úprava a foukání jemných vlasů

Možná vás to překvapí, ale ani u jemných vlasů neplatí, že nejlepší a nejzdravější je nefénovat. Tím si pořídíte tak akorát kvalitního zpliha. Kadeřníci i vlasoví experti se shodují na tom, že lepší je rozhodně fénovat.

Šetrně, něžně, na nižší rychlost a menší teplotu. Vlasové pokožce to prospívá a při dodržení správného postupu se poničení vlasů rozhodně nemusíte bát.

  • K rozčesání vlasů použijte kvalitní kartáč nebo hřeben s řídkými zuby. Rozčesávejte vlasy od konečků ke kořínkům, tím se nejméně zacuchají a nejméně poškozují. (To platí v případě dlouhých vlasů i pro foukání – nejdřív délky, pak teprve u kořínků.)

  • Ještě vlhké vlasy oddělte od pokožky hlavy a trochu načechrejte – třeba i v předklonu, tak aby byly vlasy od kořínků vztyčené. Mně se osvědčilo hodit si párkrát v koupelně pořádné “pogo”. 🙂 Pak nechte vlasy chvíli přirozeně schnout.

  • Do foukání vlasů se pusťte až v momentě, kdy jsou vlasy cca z 60 % proschlé. V případě mokřejších vlasů hrozí větší namáhání a poškození, a když vlasy proschnou až příliš, už tam zase nenaženete ten potřebný objem. Takže přiměřeně.

  • Klíčové je foukat především u kořínků a pomocí kartáče vlasy jakoby odtahovat směrem od hlavy a v protisměru. Stačí k tomu klasický plochý kartáč, nebo kulatý kartáč s velkým průměrem. Vypadá to asi nějak takhle:

Zplihlé vlasy foukání
  • Při foukání používejte raději vlažný vzduch a nižší rychlost. Je to šetrnější pro vlasovou pokožku i vlasy samotné.

  • Zaměřte se především na vlasy na temeni hlavy, to udělá ten největší objemový efekt. Když se vám podaří nafouknout objem na temeni, máte z 90 % vyhráno.

  • Žehlení se pro jemné vlasy příliš nedoporučuje. Jsou velmi citlivé a snadno se poškodí. Na objemu vám žehlení stejně nepřidá, právě naopak. Pokud se ale za žádnou cenu nedokážete žehličky vzdát, pořiďte si takovou, kde se dá nastavit teplota.

    Na jemné vlasy používejte ideálně 120 °C a nezapomeňte na ochranný sprej. (Tady je ale opět riziko většího zatížení a rychlejšího maštění vlasů.)

  • Místo žehlení zkuste raději velký kulatý (nebo i plochý) kartáč – s jeho pomocí vlasy při foukání pročesávejte a narovnávejte:

Jemné vlasy žehlení

Možná si teď říkáte – a co třeba takové tupírování

Máme 21. století a všichni víme, že to sice na jemné vlasy funguje, ale taky je to pro jejich kondici strašný průser.

Vlasy se tupírováním nadměrně zatěžují, při následném rozčesávání se namáhají a ničí, a navíc takový účes působí poněkud nezdravě a matně. Takže na party ve stylu 70. let možná, ale jinak děkujeme, to nechceme.

Vlasová specialistka Hana Moneam doporučuje:

“Vlasům přidá na objemu foukání v předklonu. Do jedné ruky si vezměte fén a druhou rukou zvedejte vlasy od pokožky směrem ven. Použijte správný a kvalitní kartáč, jehož tvar a materiál vám může velmi pomoci. Použijte ho až v poslední třetině sušení vlasů, docílíte tím mnohonásobně většího objemu. Volte příjemně teplý vzduch, abyste vlasy nepoškodila, a po vysušení zafixujte každý pramen studeným vzduchem.”

Styling pro jemné vlasy

Pokud v touze po větším objemu používáte tuny stylingových přípravků – neděláte úplně dobře.

Jednak velké množství tužidel, laků a objemových sprejů vlasy spíš zatíží, a a jednak všechno, co si nanesete na vlasy, přispívá k jejich maštění. A když jsou vlasy mastné, jsou taky zplihlé, a objem si stejně neudrží.

  • Na jemné a zplihlé vlasy se nedoporučuje používat pěnové tužidlo – protože se prostě zase rychleji mastí. Na druhou stranu, pokud vám nevadí umývat si vlasy denně, klidně ho svým vlasům dopřejte.

  • Alternativou k pěnovému tužidlu jsou různé fixační spreje, které se nanášejí do vlhkých vlasů. Nejsou tak těžké a vlasy se po nich tak rychle nemastí.

  • Před nanesením jakékoli závěrečné fixace (laku, suchého šamponu nebo pudru) nechte vlasy úplně doschnout. Pokud je zafixujete vlhké, zplihnou a už s nimi nic nenaděláte.

  • Skvělým pomocníkem pro větší objem je suchý šampon. Oproti foukání, které vlasy jen fyzicky nadzvedne od hlavy, jim suchý šampon dodá i hrubší texturu. Vlasy se tak vzájemně lépe podporují, nekloužou po sobě a účes působí plněji.

  • Suchý šampon nanášejte do pěšinek přímo k hlavě. Pokud vám nevadí trochu matnější vzhled a chcete docílit ještě hrubších vlasů, aplikujte ho klidně i do délek. Lehce vmasírujte do vlasové pokožky a nechte chvilku působit.

    Poté vlasy jemně učísněte kartáčem, ale nesnažte se suchý šampon za každou cenu vykartáčovat z vlasů ven. Jeho efekt spočívá v tom, že z vlasů absorbuje nadbytečnou mastnotu a tím kštici odlehčuje.

  • Alternativou k suchým šamponům jsou objemové pudry. Zpravidla jsou velmi lehké a vlasy nezatěžují a neslepují. Stejně jako v případě suchého šamponu se pak vlasy méně mastí.

  • Pokud máte jemné a zplihlé vlasy, bez laku na vlasy se neobejdete, ale musíte s ním zacházet s citem a šetrně. Přiměřené množství laku hřívu zafixuje a dodá jí lesk. Když to ale v touze po udržení objemu přeženete, dostaví se přesně opačný efekt – vlasy ztěžknou a zplihnou.

  • Mně osobně se osvědčilo lakovat a současně účes dotvarovávat a vlasy zlehka nadzvedávat prsty.

Zplihlé vlasy styling
Pěnové tužidlo raději ne

Co na jemné vlasy – doporučené přípravky

Pro jemné a zplihlé vlasy vybírejte jednoznačně přírodní produkty podporující objem, které posilují vnitřní strukturu vlasů, jejich pevnost i odolnost.

Volte přípravky s lehkým složením, které vlasy zbytečně nezatíží. Jemným vlasům bez objemu rozhodně nesvědčí hutné masky, vydatné vlasové kúry a určitě se nepokoušejte kombinovat příliš mnoho vlasových přípravků najednou.

Abyste vlasy zbytečně nezatížili nebo neponičili, dodržujte následující zásady:

  • Vybírejte si přípravky bez obsahu olejů. Oleje vlasy zatěžují a rychleji mastí.

  • Zásadně se vyhněte silikonům. Ty mají sice vyhlazující účinky a dodávají vlasům lesk, ale vlasy pak po sobě více kloužou, a tím ztrácejí na objemu. Silikony navíc “zalepí” vlasovou pokožku, ta nemůže volně dýchat a mnohem rychleji se pak začne mastit.

    Vyřazení silikonů z mojí vlasové péče byl ten nejlepší krok k většímu objemu, který jsem kdy udělala.

TIP: Můj nejnovější objev na poli přírodní vlasové kosmetiky bez silikonů je značka Rare El’ements. Recenzi na vynikající šampon od této značky najdete tady.

  • Vyhněte se sulfátům a parabenům. Sulfáty dráždí a vysušují pokožku hlavy (která se v důsledku toho paradoxně víc mastí). Parabeny jsou umělé konzervanty, které mohou mít za následek hormonální výkyvy, a tím i oslabené a řídnoucí vlasy.

  • Kondicionér vyberte opět bez silikonů, sulfátů a parabenů a aplikujte ho jen trošičku do konečků. Případně použijte lehký bezoplachový, který se díky aplikaci ve spreji k vlasové pokožce ani nedostane.

🌻 TIP: Přečtěte si recenzi na můj oblíbený bezoplachový kondicionér.

  • Vynechte pěnové tužidlo, případně místo něj použijte lehčí fixační sprej, který tolik nezatěžuje a nemastí.

  • Vyzkoušejte suchý šampon nebo objemový pudr, jen si zase dejte pozor na složení a sáhněte raději po nějaké přírodnější variantě.

  • Lak na vlasy vyberte nějaký lehký, který vám vlasy neslepí a neudělá z nich motorkářskou helmu.

Konkrétní přípravky, které sama používám a doporučuju, najdete o něco níže.

Další tipy pro zplihlé vlasy

Masáž pokožky

Taková masáž stimuluje krevní oběh, posiluje vlasové cibulky a údajně i urychluje růst vlasů. Jemné vlasy tím sice nezhoustnou, ale budou silnější a odolnější.

Masáž můžete provádět při každém mytí vlasů, ale i jen tak, třeba u televize. Udělejte si z prstů “hrabičky”, zabořte do vlasů až na pokožku hlavy a pohybujte s ní sem tam, dopředu dozadu, ze strany na stranu. Je to příjemné a funguje to!

Metoda No Poo

Neboli mytí vlasů bez šamponu. Místo něj se používá například žitná mouka, vaječné žloutky a jiné “dobroty”. Mouku jsem kdysi zkoušela a fakt to funguje – vlasy jsem měla úplně krásně umyté a čisté. 

Místo zmíněných “jedlých” mycích prostředků existují i různé bylinkové směsi a oplachy. Ty zatím vyzkoušené nemám, ale rozhodně se na to chystám. Spokojené uživatelky a propagátorky této metody si na ní chválí mimo jiné i to, že vlasy díky ní přirozeně zhrubnou, nepůsobí tak jemně a nemají tendence k plihnutí.

Pokud chcete o této metodě vědět víc, doporučuju prostudovat si web www.natubea.cz

Vynechte kondicionér

Ačkoli kondicionéry by správně měly zabraňovat elektrizování vlasů, u mě se to děje přesně naopak. Jediný kondicionér, po kterém mi vlasy neelektrizují, je bezoplachový Urtekram (recenze zde). Někdy se doporučuje pro jemné vlasy kondicionér úplně vypustit a nahradit třeba kyselým oplachem z kombinace jablečného octa a vody v poměru 1:20.

Domácí masky na jemné vlasy

Existují samozřejmě i různé “babské rady”, jak jemné vlasy posílit a pocitově “zahustit”. Zkuste třeba avokádovou nebo pivní masku. Tady je pár receptů na masky, které máte hotové doma za pár minut:

Avokádová maska s medem

Ingredience:
– 1 avokádo
– 2 lžičky tekutého medu
– trocha olivového oleje

Postup:
Avokádo rozkrojte napůl, vydloubněte pecku, lžičkou ho vydlabejte a vidličkou rozmačkejte. Přidejte dvě lžičky tekutého medu a trochu olivového oleje a důkladně vše smíchejte. Naneste na mokré vlasy, nechte alespoň 15 minut působit a poté vlasy umyjte běžným způsobem.

Používejte 1–2× týdně.

Pivní maska na jemné vlasy

Ingredience:
– 50 ml piva (nejlépe světlá či tmavá desítka)
– 1 žloutek

Postup:
Pečlivě smíchejte, naneste na mokré vlasy, nechte 30 minut působit a poté důkladně opláchněte. Směsí si můžete zároveň vlasy umýt – velmi pravděpodobně to bude stačit a šampon už potom nebude potřeba.

Pivo můžete použít i jako závěrečný oplach. Otevřete si jednu desítku a po umytí s ní vlasy opláchněte. Pivo poté už nesmývejte. Pivní odér vymizí, jakmile budou vlasy suché.

Bylinkové masky na jemné vlasy

Při svém pátrání po přípravcích na jemné a zplihlé vlasy jsem narazila i na zajímavé bylinkové masky, které fungují zároveň jako výše zmíněná metoda No Poo. Vyzkoušené je zatím nemám, ale konkrétně pro jemné vlasy by měla být správnou volbou třeba tato.

Jakmile ji otestuju, samozřejmě bude i recenze.

Maska na jemné vlasy

Moje osobní tipy a triky na jemné vlasy

Protože s jemnými vlasy bez objemu se potýkám už od puberty, kdy mě začalo trochu zajímat, jak vypadám, mám na tomto poli velmi bohaté zkušenosti.

Opravdu pozitivní výsledky jsem začala vnímat až od doby, co používám čistě přírodní kosmetiku a nezatěžuju vlasy silikony, parabeny, agresivními sulfáty a podobnými fujtajblíky.

Tady jsou moje další osobní fígle a vychytávky, které můžete vyzkoušet i vy:

Minimalistická péče

Čím méně si toho do vlasů dám, tím méně jsou zatížené, méně se mastí a taky méně plihnou. Mojí vlasovou rutinu tedy tvoří jen šampon na objem + lehoučký bezoplachový kondicioner. (Například tento růžový funguje zároveň jako ochrana před horkým vzduchem při fénování.) Nepoužívám žádná tužidla ani fixační spreje.

🌻 TIP: Pokud preferujete klasický oplachovací kondicionér, právě testuju tento od značky Rare Elements, a zatím jsem z něj dost nadšená! (Velkou recenzi najdete na Ekobibli už brzy. ;))

Suchý šampon

Suchý šampon není přípravek pro zoufalce, kteří si nestíhají umýt hlavu. Je to naprosto geniální stylingový nástroj a pro moje jemné, rychle se mastící vlasy totální gamechanger.

Od té doby, co používám suchý šampon, se stalo několik naprosto zásadních věcí, které mi doslova změnily život:

  • Vlasy se mi mnohem méně mastí, takže už si je nemusím mýt každý den, stačí cca jednou za 3 dny.

  • Díky suchému šamponu mám vlasy takové hrubší na dotek, nepůsobí jako dětské, méně elektrizují, účes vydrží a ráno se nebudím jako vydrbína.

  • Při cestování nemusím řešit, kde si kdy každý den umyju a vyfoukám vlasy. Víkend zvládnu v pohodě bez mytí, bez fénu a bez šamponu – čímž ušetřím i místo v kufru.

Suchý šampon ve verzi Volume nanáším do vlasů hned po umytí (jakmile vlasy kompletně uschnou). Variantu Original pak používám druhý (nebo i třetí) den ráno.

Můžete vyzkoušet aplikovat suchý šampon do vlasů už večer před spaním. To se mi taky docela osvědčilo – vlasy tím získají na objemu přes noc a ráno máte půl práce hotovo.

Česat co nejméně

Zejména pokud máte krátké nebo polodlouhé vlasy, doporučuju se co nejméně česat. Česáním se ve vlasech rozprostírá maz, který přirozeně produkuje pokožka hlavy a který má za úkol naše vlasy chránit a propůjčovat jim lesk.

Jenže když máte vlasy zplihlé a mastné prakticky samy od sebe, nejspíš nebudete chtít tento proces ještě víc podporovat. Bohatě stačí učesat se ráno – a přes den případně dotvarovat účes prsty, pokud není zbytí.

Velmi se mi osvědčilo nečesat se před spaním. Vlasy si pak udrží objem a texturu až do rána, kdy jim zpravidla pomůžu ještě trochou suchého šamponu, aby zvládly opravdu celý následující den.

Místo fénu kulmofén

Na foukání vlasů jsem fakt lama, a než bych nad hlavou zkoordinovala jednu ruku s kartáčem a druhou ruku s fénem, měla bych je zapletené do vánočky i s vodicí šňůrou.

Proto používám kulmofén – osobně doporučuju nevymýšlet blbiny a neutrácet hromady peněz za různé fancy kulmičky. Mně se nejlépe osvědčil tento jednoduchý model. Mám ho už předlouhé roky a funguje bezvadně.

Umývejte vlasy hlavou dolů

Tohle je můj oblíbený osobní fígl. Všimla jsem si totiž, že když si vlasy umeju klasicky ve sprše, kde mi intenzivní proud vody padá shora přímo na hlavu a uplácává vlasy k hlavě, je potom mnohem náročnější vlasy trochu “nadzvednout” při fénování. I když je mezitím třeba učešete hlavou dolů.

Daleko lépe se mi osvědčilo umývat si hlavu v předklonu nad vanou, čímž se už během mytí vlasy jaksi nadzvedávají u kořínků do protisměru.

Doplňujte vitamíny a kolagen

Mně osobně se nejvíc osvědčily vitamíny na vlasy, pleť a nehty s názvem Krásné vlasy od značky Natural Protein v kombinaci s přírodním kolagenem od stejné značky. Recenzi na oba produkty najdete na tomto odkazu.

Více o vitamínech si ještě povíme o kousek níže v tomto článku. ⬇️

Čistý kartáč je základ

A nejen kartáč, ale i hřeben, případně nástavec kulmofénu apod. Kartáče se totiž rychle zanáší vyčesanými zbytky stylingových přípravků (zejména suchých šamponů) v kombinaci s přirozeným vlasovým mazem.

Tím vzniká na kartáči mazlavý povlak, a to všechno si pak s dalším česáním znovu dáváte do vlasů. Vlasy se kvůli tomu rychleji mastí a ještě rychleji plihnou, a navíc je to prostě fujky.

Jak na to:

  • Napusťte do umyvadla vodu a přidejte trochu běžného mýdla.

  • Naházejte do připraveného roztoku všechny kartáče, hřebeny a nástavce, které chcete vyčistit a nechte chvíli odmočit.

  • Pak všechno důkladně vydrhněte kartáčkem na ruce, vyčesané vlasy nesplachujte do výlevky, ale vyhoďte do koše.

  • Opláchněte čistou vodou a nechte volně uschnout.

Střídejte šampony

Možná už jste slyšeli, že při používání jednoho typu přípravku si vlasy (nebo i pokožka) může zvyknout natolik, že co zpočátku fungovalo, najednou nemusí. Proto je fajn šampony střídat. Můžete mít v koupelně třeba dva různé druhy a střídat je podle nálady. Anebo střídejte šampony třeba po měsíci soustavného používání.

🌻 TIP: Mých 7 tipů na ty nejlepší přírodní šampony najdete tady. >>>

Tip na účes

Já mám momentálně na hlavě tohle. Je to velmi praktické, jednoduché na úpravu a troufám si říct, že i slušivé. 🙂 A rozhodně to nevypadá jako „málo vlasů“.

Fígl je jednak v postupném sestříhání, kdy se vlasy vzájemně podporují a nadzvedávají. (Na to mám fantastickou kadeřnici.) A jednak v objemu zejména na temeni hlavy – ten kouzlím pomocí svého oblíbeného kulmofénu.

Moje oblíbené produkty na jemné vlasy bez objemu

Jak jsem slíbila, podělím se s vámi o své TOP oblíbence ve vlasové péči pro jemné a zplihlé vlasy. S těmito přípravky mám osobně ty nejlepší zkušenosti:

Tužidla ani tužicí spreje nepoužívám, na závěrečnou fixaci beru klasický Taft z drogerky (nekamenujte mě, zatím jsem neobjevila přírodní alternativu).

Nastoupená objemová jednotka 🙂

Vitamíny a minerály pro jemné vlasy

A protože krása vychází zevnitř, je třeba na podporu růstu a zdravé pokožky vlasů zapojit do hry i nějaké ty vitamíny a minerály. Pokud se rozhodnete vyzkoušet nějaké výživové doplňky na posílení vlasů, pamatujte, že výsledky se dostaví nejdříve po 3–4 měsících.

🌻 TIP: Mně osobně se nejvíc osvědčily vitamíny na vlasy od značky Natural Protein.

Jaké složky by každopádně ve vaší stravě neměly chybět?

Vitamín A
– špenát
– batáty
– mrkev
– dýně

Vitamín C
– citrusové plody
– v sezóně jahody

Vitamín E
– avokádo
– mandle
– slunečnicová semínka
– špenát

Zinek
– ústřice
– hovězí maso
– špenát
– dýňová semínka
– čočka
– pšeničné klíčky

Bílkoviny
– maso
– vejce
– luštěniny
– ořechy

Želatina

Vitamín B, zejména B5 a B12
– maso
– ryby a mořské plody
– mandle
– listová zelenina
– droždí

Vitamín D
– tresčí játra
– tučnější ryby
– některé houby

Selen
– para ořechy

Křemík
– luštěniny
– červená řepa
– banány
– ořechy

Železo
– vejce
– červené maso
– luštěniny
– listová zelenina

Methionin
– tuňák
– vejce
– luštěniny
– ořechy

Potraviny pro silné a zdravé vlasy

Jak na jemné a zplihlé vlasy – shrnutí

Na závěr tedy ještě rychlé shrnutí, na co si při péči o jemné a zplihlé vlasy dát pozor a jakých chyb byste se měli rozhodně vyvarovat:

  • Poraďte se s kadeřníkem a vyberte střih a účes, který podpoří přirozenou lehkost a objem vašich vlasů. Pro jemné vlasy zpravidla nejlépe fungují kratší a polodlouhé střihy, protože čím delší vlasy, tím jsou těžší a mají větší tendenci k plihnutí.

  • Vybírejte přírodní šampony a kondicionéry bez silikonů, parabenů a sulfátů (zejména SLS a SLES). Všechny tyto složky přispívají k nadměrnému zatížení a/nebo maštění vlasů, a to je přesně to, co pro jemné vlasy nechcete.

  • Nezatěžujte vlasy příliš velkým množstvím různých vlasových přípravků. Osobně se mi osvědčilo, že čím minimalističtější péče, tím lépe.

  • Foukání na přiměřenou teplotu vlasy neničí ani neoslabuje, a naopak dokáže vytvořit objem, který opravdu vydrží. Žehlení a tupírování se ale raději vyhněte.

  • Vyzkoušejte suchý šampon nebo objemový pudr. Jsou to fantastické stylingové přípravky, které s jemnými vlasy dokážou doslova zázraky.

  • Hlídejte si životosprávu a zdravý životní styl. Dopřejte si dostatek spánku a zařaďte do svého jídelníčku hlavně luštěniny, maso a ořechy. 

Picture of Lucie Koubek

Lucie Koubek

Přírodní kosmetice jsem propadla už v dávné prehistorii a stejně dlouho se snažím vést i eko domácnost. (Někdy úspěšněji, někdy trochu méně.) Když na sebe zrovna nic nepatlám nebo nepíšu, najdete mě nejspíš nad učebnicí japonštiny nebo u partičky deskovek.

4 Responses

  1. Zdravím, mohu poprosit o kontkrétní tip na přírodnější objemové pudry? Suché šampony (pravda z drogerie) mi vadí, hlavně přehnanou parfemací. Díky!

    1. Petro, přiznám se, že ten správný přírodní pudr / suchý šampon taky stále ještě hledám. I mně vadí přehnaná parfemace produktů z drogerky. Nedávno jsem vyzkoušela suchý šampon značky Balea, údajně „bez parfemace“. Bylo to určitě o trochu lepší, ale stejně to pořád vonělo na můj vkus až příliš. Když něco objevím, dám určitě vědět! 😉

    1. Zdravím, Hanko, díky, to jsem moc ráda. Jestli máte nějaké svoje vlastní tipy a vychytávky na zplihlé vlasy, podělte se s námi. 🙂 Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *