Už dávno není pravda, že eko tablety do myčky nefungujou. Fungujou úplně stejně jako ty běžné – a v některých ohledech dokonce ještě líp.
Já jsem si v téhle recenzi vzala na paškál tři nejoblíbenější značky přírodních tablet do myčky a rozhodla jsem se je důkladně otestovat a porovnat.

Srovnáme si podrobně jejich výhody a nevýhody, zaměříme se na jejich účinnost, složení, balení a v neposlední řadě i ceny.
Tipnete si, které to vyhrajou? 😉
Jaké tablety do myčky jsem otestovala
V tomto článku najdete nezávislý domácí test a srovnání těchto tablet do myčky:
Mulieres Tablety do myčky all-in-one | recenze | koupit |
Sonett Tablety do myčky | recenze | koupit |
Ecozone Tablety do myčky Classic all-in-one | recenze | koupit |
Moje zkušenosti s eko tabletami do myčky
Přírodní tablety do myčky používám už skoro 10 let. Když jsem si nimi začínala, nabídka ještě zdaleka nebyla tak bohatá, ani kvalitní.
Dneska už je to úplně jiná písnička – ekologické, přírodní a udržitelné tablety do myčky najdete doslova na každém rohu. Stačí si jen vybrat.
Jenže právě s tím výběrem to není až tak jednoduchá věc. Protože ty “přírodní” nápisy na obalu často vůbec, ale vůbec nic neznamenají. Vydržte, na to se podíváme podrobněji hned za malou chvíli.
Ještě předtím vám povím, co na eko tabletách do myčky vyhovuje mně:
Pro mě osobně je důležité, aby to, co vypouštím do odpadu a do přírody, mělo pokud možno co nejmenší negativní dopad. To za prvé.
A druhou velkou výhodu spatřuju v tom, že eko tablety do myčky zpravidla nevoní. Jo, čtete dobře.
To ale neznamená, že by vás z myčky po skončení cyklu ovanul nějaký nechutný odér zbytků od oběda. Přírodní tablety pachy nepřebíjí nějakou chemickou voňavkou, ale místo toho je prostě neutralizují. Takže nádobí je čisté, zbavené nepříjemných pachů, ale ne nepřirozeně navoněné.
Nevím, jak vy, ale já chci z hrnku cítit vůni svého čaje, a ne nějakou syntetickou parfemaci.

Jak poznat opravdu ekologické tablety do myčky
Mnohé tablety na první pohled vypadají „zeleně“, na obalech se to hemží nápisy jako natural, sensitive, zelenýmí lístečky a žabičkami – ale nenechte se zmást. Skutečně ekologické tablety poznáte hlavně podle toho, co mají (= důvěryhodné certifikáty) a co nemají (= zbytečnou chemii).
Možná vás překvapí (a možná jste to ani vědět nechtěli), že například tablety Feel Eco nebo Frosch ani zdaleka ekologické NEJSOU. I když je na obale stokrát napsáno eko, natur a hesla jako “chrání zdraví a přírodu” – je to prostě jen marketingový bullshit a není to pravda.
Jak to teda u všech všudy poznáte?
Certifikáty
Opravdu udržitelné tablety mají zpravidla nějaké ty nezávislé certifikáty – a to je dost spolehlivá záruka, že nenaletíte.
Hledejte především známé eko značky jako:
- EU Ecolabel
- Ecocert
- CNP
To totiž nejsou jen nějaké random nálepky, ale ověřitelné doklady, že výrobek prošel důkladnou kontrolou – nejen z hlediska šetrnosti k přírodě, ale obvykle i ohledně lidského zdraví.

Kontrola složení – kterým látkám se vyhnout
A rozhodně nepodceňujte ani kontrolu složení. Nemusíte být bůhvíjaký chemik – stačí letmý pohled: Ve složení by se rozhodně neměly vyskytovat:
Fosfáty (např. sodium tripolyphosphate)
Dřív běžná složka pro změkčování vody, dnes už je v EU většinou zakázaná kvůli tomu, že způsobuje přemnožení řas a narušuje vodní ekosystémy. Občas ale ještě lze narazit na podobné látky mimo EU nebo v levnějších produktech.
Fosfonáty (např. sodium phosphonate)
Aneb mladší bráchové fosfátů – pořád zatěžují vodní prostředí, i když jsou trochu méně problematické. Pokud to jde, je lepší se jim vyhnout.
Chlor (např. sodium hypochlorite)
Silné bělidlo, které je účinné na skvrny, ale může dráždit kůži i dýchací cesty. Při dlouhodobém používání zhoršuje kvalitu vody a ovlivňuje vodní organismy.
Optické zjasňovače (např. stilbeny)
Nemají žádný čistící efekt, jen vytvářejí iluzi lesku. Jsou obtížně odbouratelné v přírodě a nejsou potřeba.
EDTA (ethylenediaminetetraacetic acid)
Používá se k navázání kovů ve vodě, ale v přírodě se velmi špatně rozkládá a může vázat minerály, které potřebují vodní organismy.
Syntetické parfémy a barviva
Nedělají nic pro kvalitu mytí, ale zvyšují riziko alergií a podráždění a zbytečně zatěžují přírodu.
Ethoxyláty (Nonylfenolethoxylát (NPE), Octylfenolethoxylát (OPE)).
Ty se používají jako neiontové povrchově aktivní látky, které pomáhají s odmašťováním a snižováním povrchového napětí vody.
Problémové jsou hlavně proto, že se v přírodě špatně odbourávají, a produkty, které vznikají jejich rozkladem (např. nonylfenol), jsou toxické pro vodní organismy a mají hormonálně narušující účinky.
Tak. A teď už se pojďme podívat, jak v testu složení i účinnosti obstály 3 oblíbené značky: Ecozone, Mulieres a Sonett.

Recenze a srovnání eko tablet do myčky
Tyhle tři značky jsem si vybrala proto, že je osobně vnímám jako nejrozšířenější, nejpopulárnější a nejoblíbenější. Všechny najdete např. v e-shopu Econea.cz, který garantuje kvalitní složení bez diskutabilních látek.
Jak hodnotím tablety do myčky?
Kromě kvalitního složení bez látek škodlivých pro zdraví a/nebo životní prostředí, mě zajímaly samozřejmě především mycí účinky a to, jak si tablety poradí s různými druhy nečistot od zaschlých vajíček přes zaneřáděné pláty grilu až po skvrny od čaje.
V neposlední řadě hodnotím samozřejmě ekonomickou stránku věci – takže cena za jedno mytí, možnost nákupu výhodnějších balení atd.
Zaměřila jsem se ale i na udržitelnost balení, snadné používání, rozpustnost tablet i na to, jak jsou kompatibilní třeba s eko programy.
Tahák ZDARMA: Škodlivé látky v kosmetice
Přihlaste se k odběru pravidelných novinek a kosmetických tipů. Hned teď vám navíc pošlu i přehledný tahák, na které látky si dát v kosmetice bacha. 🧐
Jak jsem testovala tablety do myčky?
Testování probíhalo ve standardních domácích podmínkách a na nádobí znečištěném z běžné domácnosti.
Myčku máme Boschku, celkem moderní a necelý rok starou. Vodu spíš měkčí než tvrdou. Před sepsáním této recenze jsem vypotřebovala z každého testovacího balení tablet minimálně 20 ks – takže s každou značkou jsem myla přinejmenším 20x.
Důležité upozornění: u tablet ALL IN ONE (Mulieres a Ecozone) používám minimální množství soli a leštidla (opravdu jen tu nejnižší možnou dávku, která se dá nastavit). Není to nutné, ale mám zkušenost, že mycí účinky jsou pak ještě o chlup lepší.
U Sonettu, který nemá označení ALL IN ONE, jsem testovala různé intenzity dávkování leštidla a soli – více se dozvíte níže přímo v recenzi.
ℹ️ Jak změřit tvrdost vody
Pokud vám stačí pouhé rozlišení na tvrdá/měkká, vyzkoušejte test s mýdlem a sklenicí vody. Napusťte do skleničky vodu, přidejte pár kapek tekutého mýdla a protřepte.
Pak sledujte, jestli se mýdlo usadí na hladině a voda zůstane čirá – pak máte vodu měkkou. Anebo jestli voda zůstane kalná – a potom máte vodu spíš tvrdou. Tvrdou vodu taky snadno poznáte tak, že se vám rychle zanáší rychlovarná konvice a na vodovodních bateriích zůstávají bílé mapy.
Jestli ale chcete být přesnější a zjistit tvrdost vody právě kvůli dávkování čisticích a pracích přípravků, nejjednodušší cesta jsou tyhle testovací pásky.
Pásek namočíte na pár vteřin do vody, vytáhnete a oklepete přebytečnou vodu. Stupeň tvrdosti vody poznáte podle toho, kolik čtverečků změní barvu ze zelené na růžovou. Porovnat to můžete s přiloženou stupnicí – a máte jasno.
Výsledky testu a moje zkušenosti
Představím vám teď postupně všechny tři testované značky. Podíváme se na jejich základní vlastnosti podle tvrzení výrobce, složení, certifikace i moje osobní zkušenosti a povíme si, jak obstály v domácím testování.
Tablety do myčky Mulieres – vše v jednom

🏆 Vítěz testu: nejlepší výsledky na sklo, super složení a příznivá cena
Základní parametry:
- Složení: bez fosfátů, fosfonátů a jiných diskutabilních látek; obsahuje 98% podíl přírodních surovin
- Odbouratelnost: 97 %
- Obal tablet: rozpustný
- All in one: ANO
- Certifikáty: Ecocert Ecodetergent, Vegan Society
- Balení: 25 ks v papírové krabičce
- Cena za 1 tabletu: cca 8,80 Kč
Moje zkušenosti
Tablety do myčky značky Mulieres už jsem měla doma několikrát a vždycky jsem s nimi byla maximálně spokojená. Vyhovuje mi varianta all-in-one, kdy už není nutné přidávat žádné podpůrné přípravky jako sůl nebo leštidlo.
Mycí účinky
Výborně si poradí jak se zaschlými vajíčky, tak třeba i se skvrnami od čaje – a to i přesto, že můj muž má takovou anglofilní úchylku nechávat si pytlík v hrnku celou dobu. 😀 Asi si dokážete představit, jak ten hrnek potom vypadá. Ale ani tohle není pro tablety Mulieres žádný problém.
Nejlepší výsledky přinesly tablety Mulieres při mytí skla – jak běžných skleniček na vodu, tak i jemnějších sklenic na pivo nebo na víno. Fakt jsem byla překvapená, jak jsou sklenice čisté a viditelně nablýskané, bez zaschlých kapek vody nebo bílého povlaku.
Jediná věc, kterou tak úplně nezvládly, byla plastová miska od grilu znečištěná vypečeným vepřovým tukem. Ačkoli jsem vrstvu sádla samozřejmě předem odstranila ubrouskem, stejně na tom místě zůstaly bílé mapy.
Nutno ale podotknout, že tady jsem asi udělala chybu já, když jsem ze zvyku pustila myčku na eko program. Na větší znečištění totiž výrobce doporučuje teploty od 60 stupňů výš (a dává to docela dobrý smysl).
Takže tady bych asi nevinila tablety, ale spíš svoji neuvědomělost. 🙂 Příště vyzkouším a dám vědět.
Používání
Jinak jsou tablety uživatelsky velmi příjemné – nelepí se, nedrolí se, prostě vyndáte z krabičky, lupnete do zásobníku a myjete.
Rozpouští se výborně i při nižších teplotách. V myčce po nich nezůstávají žádné nerozpuštěné zbytky ani drobky a osvědčily se mi i při eco programu.
Tablety samy o sobě nijak nevoní, ale výborně pohlcují a neutralizují zápach.
Jsou vhodné i pro septiky a domácí (i kořenové) čističky.


Balení
Jednotlivé tablety jsou balené v rozpustné fólii, takže nevzniká žádný zbytečný odpad.
A pokud vám někdy někdo říkal, že rozpustné fólie obsahují PVA a to je pro životní prostředí špatně – tak má do jisté míry pravdu, ALE:
Tablety Mulieres mají přísnou certifikaci Ecocert Ecodetergent, která zaručuje jejich naprostou nezávadnost a biologickou odbouratelnost.
Tabletky samotné potom trůní v krabičce z tenkého kartonu, kterou snadno zkompostujete nebo hodíte do kontejneru na papír.
Základní balení obsahuje 25 ks tablet. Pokud chcete ušetřit, můžete si koupit velké úsporné balení, ale pak budete muset jednorázově sáhnout celkem dost hluboko do kapsy.
Úsporné balení totiž obsahuje 550 tablet a vyjde vás na cenu kolem 4.200 Kč. Pokud do něj půjdete, za jednu tabletu pak dáte cca 7,60 Kč, tedy asi o 1,20 Kč méně.
Složení
Složení tablet je z 98 % přírodního původu, nenajdete tu fosfáty, fosfonáty, ani jiné problematické látky. Osobně ho považuju za velmi kvalitní a bezpečné, což dokládá i velmi přísný certifikát Ecocert Ecodetergent.


Celkový dojem
Tablety Mulieres jsou moje osobní volba. Kdybych si měla vybrat ze všech tří testovaných značek jen jedinou, byla by to právě tahle. Jsou mi sympatické po všech stránkách od účinnosti přes složení až po ekologické balení.
Jediné, co mi tady vadí, je finanční (ne)dostupnost úsporného balení. Protože asi málokdo jen tak vezme 4 litry a vrazí je do tablet na mytí nádobí… Ale třeba se pletu?
Výhody a nevýhody
VÝHODY
- špičkové složení
- certifikace Ecocert Ecodetergent, Vegan Society
- vysoká biologická odbouratelnost
- all-in-one
- výborný mycí účinek (hlavně na sklo!)
- dobře fungují i v eco programu a při nižších teplotách
- rozpustná fólie
- ekologické balení
- bez parfemace, výborně neutralizují zápach
- vhodné pro septiky a domácí čističky
- snadné použití
- příznivá cena
NEVÝHODY
- úsporné balení vyžaduje vyšší jednorázovou investici
Tablety do myčky Sonett

🌸 Nejčistší složení a nejlepší cena při úsporném balení
Základní parametry:
- Složení: bez enzymů, látek na bázi chlóru, bez fosfátů, bez parfemace
- Odbouratelnost: 100 %
- Obal tablet: PE fólie, nutno vybalit!
- All in one: NE
- Certifikáty: NCP, CSE, Vegan Society
- Balení: 25 ks v papírové krabičce
- Cena za 1 tabletu: cca 10 Kč
Moje zkušenosti
Tablety do myčky značky Sonett jsem měla v ruce poprvé a i přes jejich superčisté složení na rovinu říkám, že už si je příště nejspíš nepořídím. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Mycí účinky
Celkově opět zvládly dobře zaschlé zbytky jídla všeho druhu, čaj i kafe. Nádobí ale zůstává takové matné, hlavně na sklenicích byly viditelné bílé mapy, zaschlé kapky, a ani nebyly úplně pořádně umyté (třeba od rtěnky apod.).
Zkoušela jsem všechny možné kombinace soli a leštidla, eco program i vyšší teploty.
Ale ani po více než 20 pokusech a štelování různé intenzity dávkování jsem se bohužel nedobrala výsledku, se kterým bych byla aspoň relativně spokojená.
Používání
Osobně mi vadí, že se tablety musí před použitím vybalit z plastového obalu – o tom se ještě víc rozepíšu níže.
No a samozřejmě i to, že je potřeba zároveň používat sůl a leštidlo, což je pochopitelně potřeba připočíst k výsledné ceně za jedno mytí.
Jinak se ale tablety chovají způsobně – dobře se rozpouští a v myčce po nich nezůstávají žádné zbytky. Jsou opět bez parfemace, takže nevoní, ale nádobí je po umytí krásně svěží a bez zápachu.


Balení
Jak už jsem se zmínila, tablety Sonett nemají rozpustný kabátek, ale bydlí v plastovém obalu, který je nutno předem odstranit.
To mě teda dost nemile překvapilo. Výrobce to dokonce vysvětluje na přiloženém letáčku (viz foto ⬇️), ale tablety Mulieres budiž důkazem, že i rozpustné obaly se dají dělat bezpečně a udržitelně.
Takže mě to úplně nepřesvědčilo a plastové košilky pro mě pořád zůstávají velkým vroubkem na jinak téměř dokonalé udržitelnosti produktu.
Tablety se pak dodávají v papírové krabičce, kterou můžete vytřídit do papíru. Skvělá zpráva je, že karton je vyroben z více než 80 % z recyklovaného materiálu.
No a pokud byste si chtěli pořídit úspornější balení, opět vás to bude stát menší ranec. Balení 800 ks tablet pořídíte za 5.200 Kč, ale na druhou stranu vás pak jedna tableta vyjde na krásných cca 6,50 Kč.
Složení
Tablety neobsahují žádné agresivní látky na bázi chlóru, nenajdete tu fosfáty, fosfonáty, enzymy ani parfemaci. Jsou 100% biologicky odbouratelné a hodí se i pro septiky a domácí čističky. Při jejich výrobě se dokonce využívají suroviny v bio kvalitě.
Nezávadnost a udržitelnost těchto tablet potvrzují certifikáty NCP, CSE a Vegan Society.


Celkový dojem
Na rovinu říkám, že tablety od Sonettu mě oslovily ze všeho nejmíň. Velmi sympatické je mi jejich super eko složení. Mycí účinky jsou řekněme srovnatelné s ostatními testovanými značkami, ale vzhled a lesk nádobí (zejména skla a příborů) je spíš žalostný.
No a pak mi hodně vadí ty plastové košilky, ve kterých jsou jednotlivé tablety zabalené. A v neposlední řadě samozřejmě taky to, že společně s leštidlem a solí vyjde mytí s těmito tabletami ve finále neúměrně dráž.
Výhody a nevýhody
VÝHODY
- bez fosfátů, fosfonátů, chloru, enzymů a parfemace
- 100% biologicky odbouratelné
- vhodné pro septiky a domácí čističky
- certifikace NCP, CSE, Vegan Society
- obsahují suroviny v bio kvalitě
- papírová krabička z >80 % recyklovaného materiálu
- dobrá rozpustnost
- bez parfemace, dobře neutralizuje zápach
- výhodné úsporné balení
NEVÝHODY
- nejsou all-in-one – nutnost dokupovat sůl a leštidlo
- vyšší cena při běžném balení
- každá tableta balená zvlášť v plastu
- vznik zbytečného plastového odpadu
- nádobí je matné a postrádá lesk
- vysoká finální cena za jedno mytí
🌻 TIP: Přečtěte si také moje tipy na nejlepší přírodní parfémy.
Tablety do myčky Ecozone – vše v jednom

🍽 Nejpraktičtější úsporné balení a skvěle umyté nádobí
Základní parametry:
- Složení: bez fosfátů a fosfonátů; obsahuje 99,5% podíl přírodních surovin
- Odbouratelnost: 100 %
- Obal tablet: rozpustný, 100% rozložitelný
- All in one: ANO
- Certifikáty: Cruelty Free International, PETA, Vegan Society, Allergy UK
- Balení: 25 ks v papírové krabičce
- Cena za 1 tabletu: cca 10 Kč
Moje zkušenosti
Tablety do myčky Ecozone používám už poměrně dlouho a spokojeně. Po provedení tohohle srovnávacího testu ale uvažuju o změně. A hned vám řeknu proč.
Ohledně mycích účinků v podstatě nemám výhrady. Myjí výborně, s přehledem zvládají i hodně znečištěné nádobí.
Ale narazila jsem na určité (pro mě) nevyřešené nejasnosti ve složení – a já mám prostě ráda jasno a transparentno. Vysvětlím za moment.
Mycí účinky
Jak říkám, myjou opravdu výborně. Ze všech tří testovaných kousků si nejlépe poradily se zaneřáděnými pláty od grilu i se zbytky tuku v odkapávací misce – a to i při nižších teplotách eko programu.
Vyřídí spolehlivě skvrny od černého čaje, zaschlá vajíčka, sklo i příbory vycházejí z myčky taky pěkně čisté, ale bez zaschlých kapek se to – na rozdíl od Mulieres ⬆️ – úplně neobejde.
Dobré je, že nemusím řešit dávkování soli ani leštidla, protože tablety jsou all-in-one, a tudíž už obsahují vše potřebné.
Používání
Ani v komfortu používání nevidím žádná negativa. Tablety mají rozpustný obal, v krabici se k sobě nijak nelepí, v myčce se 100% rozpustí a nenechávají za sebou žádné nerozpuštěné drobky.
Tablety jsou podle tvrzení výrobce vhodné i pro septiky a domácí čističky.
Stejně jako ostatní značky mají neutrální vůni (tedy spíš žádnou), ale pachy neutralizují výborně a nádobí ani myčka po umytí není vůbec nijak cítit.


Balení
I tyto tablety – na rozdíl od tvrzení Sonettu – přebývají v údajně zcela neškodném a biologicky zcela odbouratelném rozpustném obalu.
Podle výrobce je vyroben z kukuřičného škrobu a měl by se rozložit 100% a “rychle” (i když těžko říct, co přesně to znamená).
Tablety se pak dodávají opět v papírové krabici, kterou snadno vytřídíte do kontejneru na papír.
Tablety Ecozone mají jednoznačně nejlíp vyřešené úsporné balení. Místo krabičky s 25 ks tablet si můžete koupit balení s 72 ks za velmi příjemnou cenu kolem 600 Kč. Jedna tableta vás pak vyjde na skvělých cca 8,30 Kč.
Složení
A konečně se dostáváme k tomu pro mě trochu nesrozumitelnému složení.
Co uvádí výrobce:
- Tablety jsou vyrobené z 99,5–100 % přírodních surovin
- Jsou kompletně biologicky odbouratelné
- Hypoalergenní
- Vegan a netestované na zvířatech
Co vidím já:
Kromě certifikátů dokládajících vhodnost pro alergiky, vegan složení a netestování na zvířatech taky při prozkoumání složení vidím, že tablety obsahují následující diskutabilní složky:
Alcohol Propoxylate Ethoxylate – syntetická látka, která může být v ekoproduktech povolena, ale jen pokud je dobře odbouratelná a nepochází z toxických zdrojů. Kdyby měl tento produkt např. Ecocert, je jasné, že používá šetrnou a netoxickou formu, ale tablety Ecozone žádné nezávislé certifikace nemají. [Zdroj]
Polysiloxane – silikonový polymer a pro mě naprosto nepochopitelná látka v produktu, který se tváří jako super eko a přírodní. Slouží tady jako leštidlo. V malém množství je povolen i v některých ekologických certifikacích (ale ne ve všech). Biologicky se hůř odbourává. [Zdroj]
1,2,3-Benzotriazole – ekologicky diskutabilní kvůli možné toxicitě pro vodní organismy. V některých ekocertifikacích je úplně zakázaný, v jiných tolerovaný, ale jen ve velmi nízkém množství. [Zdroj]
U některých látek totiž nezávisí jen na jejich odborném názvu a často nejde říct, že ta a ta látka je za všech okolností škodlivá. Mnohdy je důležité znát zdroj, ze kterého látka pochází. A pokud má produkt některou z důvěryhodných certifikací, můžeme se spolehnout na to, že daná látka je maximálně bezpečná pro naše zdraví i životní prostředí.
To ale není případ značky Ecozone, a jako běžný spotřebitel se na jejich tvrzení o netoxicitě a 100% odbouratelnosti prostě nemůžu spolehnout.
Na konec ještě něco na pozitivnější notu – Ecozone garantuje u všech svých produktů nepřítomnost palmového oleje, což je samozřejmě super.


Celkový dojem
Tablety do myčky značky Ecozone zvládají běžné i urputnější nečistoty odstranit úplně s přehledem. Vyhovuje mi, že jsou all-in-one, balené v rozpustné fólii, takže nevzniká zbytečný plastový odpad.
Co mě ale překvapilo nepříjemně, je přítomnost problematických látek ve složení. Oproti tvrzení výrobce obsahují tablety Ecozone některé biologicky těžko odbouratelné, a dokonce i potenciálně toxické látky.
Výrobek bohužel nemá žádné nezávislé certifikace dokládající nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí – a tak jsem jako spotřebitel dost na vážkách, čemu věřit.
Výhody a nevýhody
VÝHODY
- 99,5 % přírodních surovin
- bez fosfátů a fosfonátů
- all-in-one (není třeba sůl ani leštidlo)
- rozpustný a rozložitelný obal (z kukuřičného škrobu)
- certifikace: Vegan Society, PETA, Cruelty Free, Allergy UK
- skvělé mycí účinky i na silné nečistoty a tuky
- dobré výsledky i při nižší teplotě (eco program)
- bez parfemace, skvěle neutralizuje zápach
- vhodné pro septiky a domácí čističky
- pohodlné použití
- výhodné a praktické úsporné balení
NEVÝHODY
- nejasnosti a rozpory ve složení, obsahuje diskutabilní složky
- chybí důvěryhodné ekologické certifikace (např. Ecocert), nelze ověřit původ a nezávadnost některých složek
- vyšší cena při běžném balení

Přehledné srovnání eko tablet do myčky
Toto není oficiální test. Tabulka odráží výsledky mého domácího testování a moje subjektivní dojmy a zkušenosti.
Značka | Mulieres (bal. 25 ks) | Sonett (bal. 25 ks) | Ecozone (bal. 25 ks) |
All-in-one | ANO | NE | ANO |
Cena za 1 tabletu | 8,80 Kč | 10 Kč | 10 Kč |
Úsporné balení / cena | 550 ks / 7,60 Kč | 800 ks / 6,50 Kč | 72 ks / 8,30 Kč |
Balení tablet | Rozpustná fólie | Plast (PE) | Rozpustná fólie |
Obal (krabička) | Papír | Papír | Papír |
Mycí účinky | 5 | 3 | 4 |
Uživatelský komfort | 5 | 4 | 5 |
Složení a udržitelnost | 5 | 4 | 4 |
Certifikáty | Ecocert Ecodetergent, Vegan Society | NCP, CSE, Vegan Society | Cruelty Free Int., PETA, Vegan Society, Allergy UK |
Vhodné pro ČOV | ANO | ANO | ANO |
Poměr cena/kvalita | 5 | 3 | 4 |
Celkové hodnocení | 5 | 3,5 | 4,3 |
Kde koupit | do e-shopu >>> | do e-shopu >>> | do e-shopu >>> |
V tabulce používám bodování 5 = výborný, 1 = nedostatečný
🌻 TIP: Přečtěte si také recenzi 100% přírodního repelentu Incognito.
Závěrečné shrnutí
Myslím, že z tabulky to vychází celkem jasně. Moje osobní volba jsou jednoznačně tablety Mulieres, které získaly zasloužených 5 bodů. V podstatě nemám, co jim vytknout. Oceňuju jak jejich výjimečné mycí účinky, tak i velmi kvalitní a šetrné složení (potvrzuje certifikát Ecocert Ecodetergent) a v neposlední řadě skvělý poměr cena/kvalita.
Zaváhaly jen při mytí odolného tuku z plastové misky, ale tam byl spíš problém v nevhodně zvoleném programu myčky. Líbilo by se mi, kdyby se dodávaly v nějakém rozumnějším úsporném balení.
Tablety Ecozone podaly celkem srovnatelný mycí výkon, i když nádobí nevychází z myčky tak pěkně nablýskané jako u Mulieres. Vadí mi u nich ale některé problematické složky (např. silikony).
Pochyby vzbuzuje i to, že nemají žádné nezávislé cerifikáty, které by dokládaly jejich nezávadnost především pro životní prostředí. Ze všech tří značek ale mají z mého pohledu nejrozumnější (i když ne nejlevnější) úsporné balení.
S nejmenší bodovou nadílkou se musí spokojit tablety značky Sonett, které v mém domácím testu obstály ze všech nejhůř. Nezachránilo je ani nejčistší složení a nejnižší cena za tabletu v úsporném balení. S nečistotami si poradí celkem dobře, ale sklo a příbory bez matného povlaku jsem z nich při nejlepší vůli prostě nedostala.
Negativní body nasbíraly i za plastový obal, ve kterém jsou jednotlivé tablety balené, a za nutnost investovat navíc i do leštidla a soli, protože značka nenabízí variantu all-in-one.

Kde koupit eko tablety do myčky
Já osobně doporučuju nakoupit na e-shopu Econea.cz, kde mají nejen všechny tři uvedené značky, ale taky skvělý výběr další eko drogerie a přírodní kosmetiky.
Na Econea nakoupíte za super ceny (často i v příjemných slevových akcích) a můžete se spolehnout na tu nejochotnější zákaznickou podporu pod sluncem. 🙂
- Super-eko přístup i balení objednávek
- Vymazlený zákaznický servis
- Velký výběr značek a produktů
- Doprava zdarma u objednávek od 1.600 Kč
- Pravidelné slevy a akce
Moji velkou recenzi e-shopu Econea.cz s přehledem aktuálních slev a akcí si můžete přečíst na tomto odkazu.
🌻🌻🌻
SLEVA 150 Kč na Econea.cz
Zadejte kód EKOBIBLE a při nákupu nad 1.500 Kč dostanete automaticky slevu 150 Kč.
Ekologické vs. běžné tablety do myčky
Na závěr ještě přehledné shrnutí výhod a nevýhod ekologických a klasických tablet do myčky – stručně, srozumitelně a prakticky:
Výhody eko tablet
Přírodní tablety bývají logicky šetrnější jak k životnímu prostředí, tak i k našemu zdraví. Neobsahují fosfáty, chlor ani agresivní bělidla, zpravidla se obejdou i bez syntetických vůní nebo alergenů.
Mívají jednodušší, biologicky odbouratelné složení a jejich obaly bývají recyklovatelné nebo rovnou kompostovatelné. Často jsou vhodné i pro domácí čističky a septiky.
Mnohé eko značky navíc netestují na zvířatech a jejich tablety jsou veganské. Pokud mají zároveň důvěryhodné certifikace (např. Ecocert, EU Ecolabel), je to kvalitní záruka, že produkt prošel přísnou kontrolou.
Zodpovědní výrobci si hlídají, aby i proces výroby byl co nejšetrnější, využívají energii z obnovitelných zdrojů, někdy dokonce bio suroviny. Celkově usilují o to, aby zátěž pro naše zdraví i přírodu byla co nejmenší.
Nevýhody eko tablet
Nejčastěji zmiňovanou nevýhodou a taky překážkou při nákupu bývá vyšší cena. A ne všechny ekologické tablety zvládají silné znečištění nebo mastné plasty stejně dobře jako běžné konvenční značky, zvlášť při nízkých teplotách.
Takže někdy je třeba prostě vyzkoušet víc značek, než člověk najde tu správnou. (A přesně proto vznikl tenhle článek, abych vám ušetřila finance i nervy. :))
Výhody klasických tablet
Klasické tablety bývají především levnější, ale taky silnější. Dobře si poradí se zaschlým jídlem, mastnotou i fest znečištěnými hrnci. Výrobci mají v podstatě jediný záměr: aby fungovaly spolehlivě za všech podmínek, i v tvrdé vodě.
Nevýhody klasických tablet
Cena za naše pohodlíčko je ale vysoká – pro naše zdraví i pro planetu. Konvenční tablety často obsahují fosfáty nebo fosfonáty, chlorové sloučeniny, syntetické parfémy, barviva a další problematické látky, které zbytečně zatěžují vodní prostředí a můžou dráždit pokožku nebo sliznice.
Obaly jsou často plastové nebo nerecyklovatelné, a výroba takových tablet má výrazně vyšší uhlíkovou stopu.
Ekologické tablety | Klasické tablety | |
Složení | Bez fosfátů, šetrnější a udržitelné | Silné chemikálie, časté alergeny |
Biologická odbouratelnost | Vysoká | Nízká až žádná |
Certifikace | Často (např. Ecocert) | Obvykle žádné |
Účinnost | Dobrá, někdy slabší na mastnotu | Vysoká i při silném znečištění |
Cena za tabletu | Vyšší (cca 7–10 Kč) | Nižší (často pod 5 Kč) |
Obal | Papír, rozpustný, kompostovatelný | Obvykle plast, často nerecyklovatelný |
Vhodné pro čističky | Ano | Spíš ne |
Vliv na zdraví a pokožku | Méně dráždivé | Časté alergeny, vůně, dráždivé látky |
Věřím, že vám tohle srovnání přírodních tablet do myčky pomohlo ušetřit hromadu nervů, času i peněz. A jaké máte zkušenosti s eko tabletami vy? Podělte se o ně v komentářích!
👀 Co by vám ještě mohlo padnout do oka?
🌻 Přečtěte si recenzi českého e-shopu nanoSPACE.
🌻 Hledáte ten nejlepší přírodní opalovací krém? Mrkněte na žebříček TOP opalováků.
🌻 Haaro Naturo je česká profesionální vlasová kosmetika. Omrkněte recenzi jejich šamponů.
🌻 Přečtěte si taky moji recenzi zdravé termo láhve značky Equa.
2 Responses
Dobrý den, já ale na krabičce tablet Denk mit nature z DM vidím certifikát Ecolabel EU…
Jinak děkuji za test 🙂
Veroniko, díky za upozornění a jdu to hned opravit! To je pro mě ovšem docela novinka, myslím, že ještě nedávno žádný certifikát neměly. Nicméně i přesto tyto tablety pro mě nejsou úplně eko volbou, protože obsahují fosfonáty a polykarboxyláty – byť tedy dle certifikace v minimálním a přísně regulovaném množství.