Trápí vás suchá, často až do krve popraskaná kůže na rukou? Ruce šustí jako papír, objevují se šupinky, prasklinky a všechno to svědí jako čert!
Nejhorší to bývá v zimě – mně osobně stačí vylézt na 5 minut do chladnějšího počasí, a mám na popraskanou kůži na rukou zaděláno.
Jste na tom podobně?
Mažete jako o závod, ale bezvýsledně?
Ono to totiž není ani zdaleka jen o tom mazání. Pojďme se společně podívat, co na přesušenou kůži pomáhá a čeho byste se naopak měli vyvarovat.

Suchá kůže na rukou – co je příčina?
Příčinou vysušené kůže (nejen) na rukou může být hromada věcí a mnohé z nich by vás nejspíš ani nenapadly. Tady jsou ty nejčastější.
Dědičnost
Genetika je prevít a svou roli může samozřejmě sehrávat i v případě suchých, popraskaných rukou. Pokud tomu tak je, pokuste se zjistit, co na přesušené ruce pomáhá jiným členům vaší rodiny. Je jistá pravděpodobnost, že by vám mohly zafungovat ty stejné fígle a postupy.
Počasí
To už jsme trochu naťukli hned v úvodu článku. Problém suchých rukou se vyskytuje nejčastěji v zimě – kdy je kůže na rukou skutečně tak vysušená, až se objevují krvavé praskliny, nejčastěji na kloubech a mezi prsty.
Může za to jednak pokles venkovní vlhkosti, jednak topení, které vysušuje nejen vzduch, ale i naši pokožku. Extrémně pak naší pokožce vadí přechody mezi chladným prostředím venku a výrazně teplejším uvnitř.
V zimě máme taky přirozeně o něco nižší příjem tekutin, takže navíc schází i hydratace zevnitř.
Povolání a koníčky
Kadeřnice, dělníci, zdravotníci, zahradníci a další profese o tom vědí své. Kůži na rukou extrémně dráždí a vysušuje zejména prašné prostředí, styk s chemikáliemi, časté mytí a desinfekce.
O moc lépe na tom nejsou ani někteří sportovci – horolezci, nadšenci do fitness, ale i tenisté, kajakáři, pole dance tanečnice – i tady dostávají ruce zabrat jak se patří (nebo spíš nepatří).
Nesprávná péče
A tady nejde jen o to, čím svoje ruce mažete, nebo nemažete. Kromě správně zvoleného krému nebo balzámu má vliv i teplota vody při mytí, výběr vhodného mýdla, častost desinfekce a to, jestli svým rukám občas dopřejete nějakou tu extra péči.
Téma péče si ještě podrobněji rozebereme v následujících odstavcích.
Tahák ZDARMA: Škodlivé látky v přírodní kosmetice
Přihlaste se k odběru pravidelných novinek a kosmetických tipů. Hned teď vám navíc pošlu i přehledný tahák, na které látky si dát v kosmetice bacha. 🧐
Léky
Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, pes může být zakopaný i tam. Vedlejším účinkem některých léků totiž může být právě i vysychání pokožky. Poraďte se se svým lékařem, jestli pro vás existuje nějaká alternativa.

Hormonální změny
Pokud se vaše problémy se suchou kůží na rukou objevily nebo výrazně zhoršily během krátkého období, zkuste vystopovat, jestli nemohou být příčinou nějaké hormonální výkyvy, jako např. nástup klimakteria.
Právě v tomto období ženy začíná pokožka výrazně ztrácet svou pružnost v důsledku nižší produkce lipidů. Důsledkem může být i suchá až svědivá kůže na rukou.
Klimatizace
Pokud pracujete nebo žijete převážně v klimatizovaném prostředí, může k suché praskající kůži na vašich rukou přispívat právě suchý vzduch z klimatizace.
A tím prostředím nemusí být zdaleka jen kancelář – suchou pokožkou trpí typicky třeba letušky, které v klimatizovaném prostředí pracují prakticky neustále.
Proč praská zrovna kůže na rukou?
Pokožka na rukou má oproti kůži na jiných místech těla některá specifika, která významně ovlivňují její schopnost udržovat si hydrataci.
Méně lipidů
Na pokožce rukou nám totiž zpravidla nerostou žádné, nebo téměř žádné chloupky. To znamená, že i množství mazových žláz je tady podstatně nižší než na jiných částech našeho těla.
Zjednodušeně řečeno – pokožka rukou obsahuje méně lipidů (tuků), které navíc nedokáže dobře stabilizovat – a má tedy celkově výrazně menší schopnost vázat vlhkost.
Méně kyselé pH
Když to opět srovnáme s jinými části těla, pak je pH pokožky rukou o něco méně kyselé. Přirozená kyselost poskytuje pokožce jakýsi ochranný plášť, a právě ten je na pokožce rukou slabší a ochrana kůže v důsledku toho méně efektivní.
Vystavení vnějším faktorům
Pokožka rukou je opět oproti kůži jinde na těle nejvíce vystavena různým vnějším faktorům, které ji připravují o ty už zmíněné a tolik potřebné lipidy. Takovými vnějšími vlivy jsou např.:
- častý kontakt s vodou
- kontakt s čisticími přípravky
- změny teploty
- mechanické namáhání
V důsledku toho jsou přirozené systémy obnovy pokožky přetížené, a tím dochází k narušení bariérové funkce kůže.

Popraskaná kůže na rukou jako signál onemocnění
Žádné kožní potíže není radno brát na lehkou váhu, a proto i z takového “banálního” problému, jako je suchá kůže na rukou, se může vyklubat nepříjemná diagnóza.
Dlouhodobě suchá, šupinatá, zarudlá, podrážděná a svědivá pokožka na rukou může být příznakem atopického ekzému nebo dermatitidy.
Pokud se kůže na rukou navíc odlupuje, k tomu vám žloutnou nehty nebo se na nich objevují až žlutohnědé skvrny, mohlo by jít i o příznaky psoriázy, jinak též zvané lupénka.
Máte-li jakékoli podezření, že u vás nejde jen o obyčené “suché ruce”, neotálejte a zajděte to raději probrat se svým lékařem.
Jak se vyhnout popraskané kůži na rukou – prevence
Nejdřív se spolu mrkneme na to, jak se dá katastrofě v podobě popraskané kůže na rukou zabránit předem.
Noste rukavice
A tím mám na mysli jak v zimě ven, tak celoročně při práci, jako je úklid, zahradničení, práce v dílně… Zkrátka pokaždé, když pokožka vašich rukou trpí (a vy s ní).
Vlažná voda
Tohle možná vypadá jako úplná banalita – ale teplota vody při mytí rukou hraje obrovskou roli. Dejte si pozor, ať není ani moc ledová, ani moc horká. Oba dva extrémy narušují přirozený hydrolipidový ochranný plášť pokožky.
Žádné agresivní mycí přípravky
Že se nebudete máchat holýma rukama v Savu, to vám asi napoví váš selský rozum. Ale i obyčejné mýdlo může být “hodné” a “ošklivé”. Vybírejte si na mytí jemné přípravky, které vaši už tak nešťastnou pokožku na rukou ještě víc nepodráždí.
Jakým konkrétním složkám v kosmetice byste se měli vyhnout, si povíme hned za malou chvíli.
Tahák ZDARMA: Škodlivé látky v přírodní kosmetice
Přihlaste se k odběru pravidelných novinek a kosmetických tipů. Hned teď vám navíc pošlu i přehledný tahák, na které látky si dát v kosmetice bacha. 🧐
Hydratace zevnitř i vně
Mazat po každém mytí a kdykoli, když si o to vaše ruce řeknou. Pozor – opět jen jemnou a kvalitní kosmetikou, která nenadělá víc škody než užitku. A protože jak známo, “mazat” se musí i zevnitř, nezapomínejte hodně pít! (Jasně, mami.)

Opalovací přípravek s SPF
A teď se přiznejte – když si mažete tělo před opalováním, mažete si i hřbety a dlaně rukou? Nebo s nanášením opalováku končíte někde u zápěstí, a dál už vás to moc nezajímá?
Aha?!
A copak ty ruce nejsou vaše? Tak to se pak nemůžete divit, že se vám odvděčí suchou a svědivou pokožkou.
🌻 TIP: Přečtěte si můj článek s výběrem nejlepších opalovacích krémů.
Kvalitní strava
To už je přece stará známá věc, že pokud chcete mít hezkou a zářivou pleť, je třeba dodat jí nějakou tu výživu i zevnitř – stejně jako s tou hydratací. A totéž platí i pro pokožku rukou.
Zařaďte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a ořechů, a budou se dít věci. Konkrétní tipy, co jíst, aby si vaše kůže lebedila, se dočtete zase v samostatném odstavci o kousek níže.
Jak se zbavit popraskané kůže na rukou – péče
Když už se to ale jednou přihodí, tak co teď s tím. Že si máte ruce mazat, co už je určitě stará ohraná písnička. Ale čím je mazat a co dalšího ještě můžete udělat, abyste nemuseli schovávat ruce za záda?
Jemný ručník
Tohle vám ještě nikdy nikdo neřekl:
Začněte ručníkem.
Nedává vůbec žádný smysl ještě víc dráždit pokožku ručníkem drsným jako struhadlo. Vyberte ten nejjemnější, co doma máte, anebo si prostě kupte nový a dopřejte svým rukám po mytí jemňoučké pohlazení.
Ruce si utírejte něžně a s láskou. Jestli je budete dřít jako hrnec drátěnkou, tak se vám hned tak nezahojí.
Správný krém je základ
Ono se řekne “krém na ruce” – pche, v dé-emku jich mají na regále asi tak 129 druhů, stačí si jen vybrat. Vy už ale nejspíš víte, že vybrat dobrý přírodní krém na ruce není vůbec žádná legrace.
Nesmí to lepkat, ideálně ani moc mastit, nesmí to smrdět, nesmí to dráždit a štípat, a hlavně to samozřejmě musí fungovat. To znamená zvláčňovat, hydratovat, vyživovat, hojit a konejšit.
No a samozřejmě – mělo by to mít čistě přírodní složení a nemělo by to obsahovat žádné fujtajblíky, které třeba nejsou přirozeně odbouratelné a zamořují nám naši krásnou planetu.
Už za moment se podíváme, jakým složkám v kosmetice na ruce byste se rozhodně měli vyhnout.
Tahák ZDARMA: Škodlivé látky v přírodní kosmetice
Přihlaste se k odběru pravidelných novinek a kosmetických tipů. Hned teď vám navíc pošlu i přehledný tahák, na které látky si dát v kosmetice bacha. 🧐
Mně se nejlíp osvědčují přírodní krémy, kde je základem bambucké máslo, mangové máslo a různé druhy olejů – třeba sezamový, mandlový, konopný.
Kosmetika s obsahem CBD a jiných konopných složek má vůbec ty nejblahodárnější účinky, co jsem kdy poznala.

🌻 TIP: Přečtete si recenzi mého oblíbeného krému na ruce značky Hemptouch.
Osobně upřednostňuju spíš šlehané výživné krémy než hutné olejové balzámy. Stává se mi totiž, že ten hutný, mastnější balzám se prostě do pokožky nevpije.
Pokud ale máte třeba na noc rádi olejovou péči, doporučuju pokožku pod krém nebo balzám trochu navlhčit. Potom se přípravek vstřebá o něco lépe a neskončí jen jako mastný flek na vašem luxusním povlečení.
Jak často mazat
Při každé příležitosti! A pokud stejně jako já bojujete s tím, že do koupelny je to „strašně daleko“, a zrovna teď se vám pro ten krém chodit nechce, mám pro vás osobní vychytávku:
Dejte si krém na ruce přinejmenším do každé místnosti a klidně i víckrát – na místa, kde nejčastěji pobýváte:
- na pracovní stůl
- vedle pohovky v obýváku
- na noční stolek
- do kuchyně ke dřezu
- do dílny
- do zahradního domku
- a hlavně taky do kabelky nebo do batohu!
Zaveďte si pravidelný rituál a namažte si ruce po každé ranní a večerní hygieně. I když vás zrovna netrápí a nesvědí. Prostě si na to zvykněte stejně, jako si třeba čistíte zuby.
🌻 TIP: Slyšeli jste už o domácím nehtovém studiu značky Manucurist? Jedná se o netoxické gel-laky s výdrží kolem 10 dnů! Podrobnou recenzi celé Manucurist sady najdete tady.
Extra péče
A protože jen samotné mazání často nestačí, přidáme si ještě něco navíc. Zkoušeli jste si někdy udělat na noc zábal na ruce?
Že ne?
Tak v tom případě je nejvyšší čas! Tady jsou dva osvědčené recepty:
Jednoduchá domácí maska na ruce
Ingredience:
– olivový olej
– med
Postup:
Smíchejte olej s medem cca v poměru 1:1 a naneste na nejvíce postižená místa, případně i na celé ruce. Zabalte do ručníků nebo natáhněte bavlněné rukavice a nechce působit přes noc.
Banánová maska na ruce
Ingredience:
– ovesné vločky
– banán
– med
– volitelně: kysaná smetana nebo jogurt
Postup:
Ovesné vločky zalijte horkou vodou v poměru 1:1, nechce chvíli odstát a rozmixujte. Přidejte rozmačkaný banán, trochu medu a kysanou smetanu nebo jogurt (nemusí být).
Naneste v silnější vrstvě na ruce, natáhněte igelitové pytlíky a nechce alespoň 1 hodinu působit. Poté smyjte vlažnou vodou a ošetřete ruce výživným krémem.
A co vám zbyde, to můžete klidně sníst. Mňam. 🙂

TIP: Další recepty na výrobu domácí kosmetiky na ruce najdete tady.
Doporučuju taky pořídit si nějaký extra hojivý balzámek nebo mastičku na ty nejhorší stavy – když máte na rukou opravdu krvavá nebo extrémně podrážděná místa.
Tady skvěle funguje třeba zinková mast, nebo opět konopný balzám.
🌻 Osobní tip: Z vlastní zkušenosti vám vřele doporučuju fantastický CBD STAR Skin Repair Balm nebo konopný balzám Hemptouch.
A co peeling?
Peeling na ruce může odvést spoustu skvělé práce, ale taky naopak způsobit ještě větší problémy.
Kdy je tedy vhodné peeling zařadit do péče o suchou pokožku rukou a kdy se mu raději vyhnout?
Začneme tím, že si řekneme, kdy peeling rozhodně NE:
Obecně platí, že peeling nepatří na podrážděnou pokožku, protože by ji ještě víc rozjitřil, navíc tady hrozí riziko zanesení a rozšíření infekce, a to rozhodně nechceme.
Takže určitě nebudeme peelingovat, pokud jsou ruce popraskané do krve, zarudlé od věčného svědění ani tehdy, kdy už se sice hojí, ale pořád jsou na nich viditelné stroupky.
Nechte nejdřív pokožku na rukou přirozenou cestou vyhojit. Opečovávejte ji krémy a balzámy, dopřejte si noční kúru, ale peeling pozvěte do hry až v momentě, kdy už jsou ruce komplet zahojené a jen potřebují pomoci odstranit suchou odumřelou kůži.
Peeling provádějte jemně a volte raději něžnější formy než jsou rozdrcené mandlové skořápky a podobně ďábelské ingredience.
Tahák ZDARMA: Škodlivé látky v přírodní kosmetice
Přihlaste se k odběru pravidelných novinek a kosmetických tipů. Hned teď vám navíc pošlu i přehledný tahák, na které látky si dát v kosmetice bacha. 🧐
Recept na domácí peeling s mořskou solí
Ingredience:
– olivový olej
– mořská sůl
– pár kapek citrónu
Postup:
Všechny ingredience smíchejte, naneste na ruce, jemně promasírujte a nakonec důkladně opláchněte vlažnou vodou.
Na závěrečné umytí nepoužívejte mýdlo ani žádné jiné čisticí přípravky! Ruce osušte do jemného ručníku a ošetřete výživným krémem nebo balzámem.
Recept na kokosovo-kávový domácí peeling
Ingredience:
– kokosový olej v tekutém stavu (rozehřátý)
– namletá káva (může být i sedlina neboli logr)
Postup:
Poměr surovin cca 2 díly oleje na 1–2 díly kávy. Čím větší poměr kafe, tím drsnější peeling a naopak – pro jemnější peeling volte raději menší podíl kávy.
Rozehřátý kokosový olej smíchejte s kávou, nalijte do formičky – např. na muffiny a nechte ztuhnout v lednici. To, co vznikne, se bude trochu podobat mýdlu, ale bude to mastné a voňavé po kokosu a kávě. 🙂
Použití je jednoduché – jemně vmasírujte tuhý peeling do pokožky rukou a opláchněte. Ruce opatrně osušte a namažte krémem.

Jakým složkám se v kosmetice na ruce vyhnout?
Jak už jsme si říkali, není krém jako krém a není mýdlo jako mýdlo. Dostáváme se konečně ke slibovanému seznamu přísad, které v kosmetice na ruce rozhodně mít nechcete, protože by vaší přecitlivělé pokožce mohly způsobit víc škody než užitku.
Sulfáty
Ve složení je hledejte hlavně pod zkratkami SLS (Sodium Lauryl Sulphate) a SLES (Sodium Laureth Sulphate nebo Sodium Lauryl Ether Sulphate).
Vyskytují se nejčastějí v mycích a čisticích přípravcích (schválně se mrkněte na složení svého sprchového gelu nebo mýdla na ruce). Jsou to látky, které usnadňují odstraňování nečistot a vytvářejí bohatou pěnu.
Zároveň ale taky dráždí a vysušují pokožku. A to je přesně to, co pro své ruce ani trochu nepotřebujeme.
(Slyšela jsem, že SLS se používá k drhnutí zamaštěných podlah v autoservisech. Tak si představte, co to asi musí být za dryják.)
Vazelína
Vazelína je ropa. Tečka.
A ropu si na sebe mazat nechceme.
Proč?
Protože na kůži vytváří nepropustnou voděodolnou vrstvu, která zaplácá a dočista ucpe póry.
A co se stane pak?
1. Kůže nemůže volně dýchat.
2. Přes kůži nemohou odcházet pryč škodlivé látky a naopak – dovnitř se nedostanou prospěšné látky z jiných přípravků.
Vazelína nemá pro naši pokožku žádnou výživovou hodnotu. Je to jen laciný výplňový materiál.
Umělá parfemace
V rámci kosmetiky je to nejčastější příčina podráždění pokožky a také nejčastější alergen. Opět něco, čemu se s popraskanou a podrážděnou kůží na rukou chcete vyhnout velkým obloukem.
Pozor na glycerin
Glycerin není v principu úplně špatně. Hodně záleží na jeho množství a v kosmetice by se to s ním nemělo přehánět. Ačkoli se oficiálně uvádí jako látka, která napomáhá hydrataci, za určitých okolností může glycerin pokožku naopak paradoxně vysušovat!
Glycerin na sebe totiž váže vlhkost. A při nízké vlhkosti okolního vzduchu (např. v kanceláři s klimatizací nebo v přetopeném pokoji) se může stát, že glycerin jaksi přesměruje svoje působení – a místo vlhkosti z okolí vytáhne vlhkost z hlubších vrstev naší pokožky.
No, ono je to všechno ještě mnohem složitější. Pokud se chcete dovzdělat, zajímavý článek o glycerinu jsem našla tady.
A pokud se v tom víc babrat nechcete, prostě si jen pamatujte, že na glycerin radši bacha.
Tahák ZDARMA: Škodlivé látky v přírodní kosmetice
Přihlaste se k odběru pravidelných novinek a kosmetických tipů. Hned teď vám navíc pošlu i přehledný tahák, na které látky si dát v kosmetice bacha. 🧐
Potraviny pro krásnou pleť
A tady je slíbený seznam potravin, které se obecně doporučují pro zlepšení stavu pleti, a tedy i pro zdravou kůži vašich rukou.

Vitamín E – výživa a hydratace
– mandle
– olivový olej
– slunečnicová semínka
Beta karoten – antioxidant pro zářivou pokožku
– dýně
– mrkev
– sladké brambory
Zinek – hojí, zklidňuje, působí protizánětlivě
– dýňová semínka
Probiotika – čistí střeva i pokožku 🙂
– fermentované potraviny: kvašená zelenina, miso pasta, nattó
Vitamin C – anti-aging efekt
– brokolice
– bobulové ovoce
– citrusy
Omega-3-mastné kyseliny – proti zánětům, proti vráskám
– tuňák v konzervě
– vlašské ořechy
🌻 TIP: Určitě doporučuju vyzkoušet vitamíny pro zdravou pleť, vlasy a nehty od Natural Protein v kombinaci s Kolagenem od stejné značky. Recenzi Natural Proteinu najdete tady.
Jak se zbavit suché popraskané kůže na rukou – rychlé shrnutí
- Na práci i do zimy používejte rukavice. Nekompromisně!
- Při výběru kosmetiky se vyhněte zejména sulfátům, vazelíně a umělé parfemaci.
- Při pobytu na slunci si mažte ruce ochranným přípravkem s SPF.
- Nezapomínejte na hydrataci – vodou zevnitř, krémem vně.
- Jezte hodně ořechů a zeleniny – obsahují látky zlepšující stav pokožky celého těla.
- Pořiďte si jemný ručník, který nebude vaše ruce ještě víc dráždit.
- Myjte si ruce ve vlažné vodě a vyhýbejte se teplotním extrémům.
- Dopřejte si extra péči v podobě masek a zábalů. Zvládnete si je vyrobit i doma.
- S peelingem opatrně – na podrážděné kůži nemá co pohledávat!
- Pořiďte si armádu krémů na ruce a rozmístěte je po celém bytě, v dílně i kanceláři.
3 Responses
Skvělý článek, díky moc
Díky, to jsem ráda! Pomohlo něco konkrétního?
Zdravím, psal jsem Vám na messenger 🙂